e
ELEKTROTEHNIKA
plus

Iz e-ELEKTROTEHNIKA plus

(Primerjava redakcij)
Skoči na: navigacija, iskanje
 
Vrstica 1: Vrstica 1:
-
Kot primer nekočljivega izklopa tuljave naj služi vezje z dvema stikaloma (slika 10). Ob ''t''<sub>0</sub> = 0 s sprožimo s prvim polnjenje, ki se pri toku skozi upora in tuljavo polni s časovno konstanto ''&tau;''<sub>12</sub> = ''L'' / (''R''<sub>1</sub> + ''R''<sub>2</sub>), z drugim stikalom pa v trenutku ''t''<sub>1</sub> s kratkostičenjem vzpostavimo dva ločena tokokroga: v levem določata tok vir in prvi upor, v desnem tokokrogu pa se odvija praznjenje tuljave.
+
[[Slika:eele_slika_visji_104.svg‎|thumb|Slika 104: Tuljavino polnilno in praznilno vezje. ]]
 +
[[Slika:eele_slika_visji_105.svg‎|thumb|Slika 105: Napetosti na elementih sta si nasprotni; nenarisani tok skozi tuljavo je sorazmeren napetosti <latex>u_2</latex>.]]
 +
Kot primer nekočljivega izklopa tuljave naj služi vezje z dvema stikaloma (slika 104). Ob ''t''<sub>0</sub> = 0 s sprožimo s prvim polnjenje, ki se pri toku skozi upora in tuljavo polni s časovno konstanto ''&tau;''<sub>12</sub> = ''L'' / (''R''<sub>1</sub> + ''R''<sub>2</sub>), z drugim stikalom pa v trenutku ''t''<sub>1</sub> s kratkostičenjem vzpostavimo dva ločena tokokroga: v levem določata tok vir in prvi upor, v desnem tokokrogu pa se odvija praznjenje tuljave.
Vrstica 36: Vrstica 38:
-
Napetost na drugem uporu in tok ob praznjenju tuljave sta (slika 11):
+
Napetost na drugem uporu in tok ob praznjenju tuljave sta (slika 105):

Trenutna redakcija s časom 15:58, 15. avgust 2010

Slika 104: Tuljavino polnilno in praznilno vezje.
Slika 105: Napetosti na elementih sta si nasprotni; nenarisani tok skozi tuljavo je sorazmeren napetosti
.

Kot primer nekočljivega izklopa tuljave naj služi vezje z dvema stikaloma (slika 104). Ob t0 = 0 s sprožimo s prvim polnjenje, ki se pri toku skozi upora in tuljavo polni s časovno konstanto τ12 = L / (R1 + R2), z drugim stikalom pa v trenutku t1 s kratkostičenjem vzpostavimo dva ločena tokokroga: v levem določata tok vir in prvi upor, v desnem tokokrogu pa se odvija praznjenje tuljave.


Naj ima tok tuljave ob času t1 vrednost I1. Enačba druge zanke je naslednja:



Zadnjo enačbo odvajajmo, dobimo enačbo za napetost in časovno konstanto:



Možna rešitev za napetost na tuljavi je:



Tik po vklopu drugega stikala ima tok skozi tuljavo vrednost I1, kar da:




Napetost tuljave določa funkcija



Napetost na drugem uporu in tok ob praznjenju tuljave sta (slika 105):



Po nekaj časovnih konstantah se tuljava izprazni, akumulirana energija se v celoti pretvori v toploto v drugem uporu in brez nevšečnih iskrenj lahko izklopimo obe stikali, tuljava je pripravljena za nov vklop. Zanimiv je morda še tok skozi drugo stikalo:


.



5.11 Izklop tuljave 6 Resonančni pojavi (višji nivo)

Osebna orodja