e
ELEKTROTEHNIKA
plus

Iz e-ELEKTROTEHNIKA plus

(Primerjava redakcij)
Skoči na: navigacija, iskanje
(Nova stran z vsebino: Označevanje simbola idealnega transformatorja. Obravnavani transformator je bil idealiziran, brez izgub in popolno skloplje…)
 
Vrstica 1: Vrstica 1:
-
[[Slika:OET2_a_poglavje_52_slika_06.svg‎|thumb|Označevanje simbola idealnega transformatorja. ]]
+
[[Slika:eele_slika_visji_067.svg‎|thumb|Slika 67: Označevanje simbola idealnega transformatorja. ]]
-
Obravnavani transformator je bil idealiziran, brez izgub in popolno sklopljenih navitij, idealni pa bi bil tisti, katerega jedro bi imelo neskončno permeabilnost (''R''m = 0) oziroma neskončne induktivnosti, da bi bila nična tako magnetilni tok kot moč za magnetenje jedra. Podatek idealnega transformatorja sta v tem primeru števili ''N''<sub>1</sub> in ''N''<sub>2</sub> oziroma razmerje ''n''. Električni simbol idealnega transformatorja je identičen prejšnjemu, le da impedance smiselno zamenjata števili ovojev (slika 6). Njegovi enačbi sta v resnici le dve, napetostna in tokovna:
+
Obravnavani transformator je bil idealiziran, brez izgub in popolno sklopljenih navitij, idealni pa bi bil tisti, katerega jedro bi imelo neskončno permeabilnost (''R''m = 0) oziroma neskončne induktivnosti, da bi bila nična tako magnetilni tok kot moč za magnetenje jedra. Podatek idealnega transformatorja sta v tem primeru števili ''N''<sub>1</sub> in ''N''<sub>2</sub> oziroma razmerje ''n''. Električni simbol idealnega transformatorja je identičen prejšnjemu, le da impedance smiselno zamenjata števili ovojev (slika 67). Njegovi enačbi sta v resnici le dve, napetostna in tokovna:

Trenutna redakcija s časom 18:43, 12. julij 2010

Slika 67: Označevanje simbola idealnega transformatorja.

Obravnavani transformator je bil idealiziran, brez izgub in popolno sklopljenih navitij, idealni pa bi bil tisti, katerega jedro bi imelo neskončno permeabilnost (Rm = 0) oziroma neskončne induktivnosti, da bi bila nična tako magnetilni tok kot moč za magnetenje jedra. Podatek idealnega transformatorja sta v tem primeru števili N1 in N2 oziroma razmerje n. Električni simbol idealnega transformatorja je identičen prejšnjemu, le da impedance smiselno zamenjata števili ovojev (slika 67). Njegovi enačbi sta v resnici le dve, napetostna in tokovna:


in


Razmerje napetosti določa prestavno razmerje, razmerje protifaznih tokov pa recipročna vrednost prestavnega razmerja. Ko idealni transformator povezuje breme z virom, veljata še enačbi:[1]


in


da sta vhodni in izhodni kompleksni moči enaki in da se impedanca bremena transformira na vhod s kvadratom prestave.


Opombe

  1. S pomočjo idealnega transformatorja moremo oblikovati še drugačno nadomestno vezje brezizgubnega transformatorja: vzporedno k primarnemu navitju idealnega transformatorja pridružimo tuljavo z induktivnostjo primarnega navitja. Primarni tok se v tem primeru deli v magnetilni skozi tuljavo in v ravnotežni skozi primar idealnega transformatorja (torej v smislu izraza za primarni tok).




3.7.7 Transformacije 3.7.9 Uporaba transformatorja

Osebna orodja